giosg företag meningsfulla interaktioner
Om giosg

Vi förändrar hur företag interagerar online

Only Meaningful Interactions

Giosg är ett mjukvaruföretag som kombinerar data och artificiell intelligens (AI) med funktionsrik teknik. Vi tillhandahåller intuitiva lösningar som levererar rätt onlinetrigger, till rätt person vid rätt tidpunkt, så att din organisation kan arbeta smartare.

Resultatet? En snabbare, mer strömlinjeformad process med mer försäljning, nöjdare kunder och en markant ökning på din avkastning på marknadsföringsinvesteringar.

giosg historia och mission

Vår historia

Visste du att namnet giosg kommer från ordet ”kiosk”? Vi anser att det bör vara lika enkelt att skapa meningsfulla interaktioner på din webbplats som att köpa en tidning eller chokladkaka!

 

Denna vision väcktes till liv år 2011, då vår VD Ville satte sig på att skapa en kioskliknande miljö online, där företag kunde hitta sin kundservice, försäljning och marknadsföringsverktyg på ett enda sätt. Det är därför vi har utvecklat funktionsrika produkter med unika tillägg som gör det möjligt för våra kunder att helt anpassa och skräddarsy sin giosglösning.

 

På giosg har vi åtagit oss att hjälpa företag att förbättra sina affärsresultat, öka sin försäljning och betjäna kunder mer effektivt online!

En snabb titt på giosg

2011

Grundades

350M

Unika besökare analyserade varje månad

1200

Kunder globalt

Vår ledningsgrupp

Photo Ville Rissanen

Ville Rissanen

Chief Executive Officer (CEO)
ville@giosg.com

Photo of Jussi Karelo

Jussi Karelo

Chief Operating Officer (COO)
jussi@giosg.com

Photo of Peter Björkqvist

Peter Björkqvist

Chief Revenue Officer (CRO)
peter@giosg.com

Photo of Ari Niinimäki

Ari Niinimäki

Chief Technology Officer
apn@giosg.com

Photo of Ari Nurmi

Ari Nurmi

Country Director, UK
ari.nurmi@giosg.com

Photo of John Goliats

John Goliats

Country Director, Scandinavia
john.goliats@giosg.com

Photo of Kalle Mäkelä

Kalle Mäkelä

Country Director, Finland
kalle@giosg.com

giosg's Head of Online Channel, Laura Leskinen

Laura Leskinen

Head of Online Channel
laura@giosg.com

Våra kontor

The Finnish flag representing giosg's Finnish headquarters

Finland

giosg.com Oy
Valimotie 21, 00380 Helsinki,
Finland

The Swedish flag representing giosg's Swedish office location

Sverige

giosg.com Sverige AB
Götgatan 22 a, 118 46, Stockholm,
Sweden

The Union Jack representing giosg UK office location

Storbritannien

giosg.com Ltd
Innovation Centre, Gallows Hill, Warwick, CV34 6UW, United Kingdom