giosg företag meningsfulla interaktioner
Om giosg

Vi förändrar hur företag interagerar online

Only Meaningful Interactions

Giosg är ett mjukvaruföretag som kombinerar data och artificiell intelligens (AI) med funktionsrik teknik. Vi tillhandahåller intuitiva lösningar som levererar rätt onlinetrigger, till rätt person vid rätt tidpunkt, så att din organisation kan arbeta smartare.

Resultatet? En snabbare, mer strömlinjeformad process med mer försäljning, nöjdare kunder och en markant ökning på din avkastning på marknadsföringsinvesteringar.

giosg historia och mission

Vår historia

Visste du att namnet giosg kommer från ordet ”kiosk”? Vi anser att det bör vara lika enkelt att skapa meningsfulla interaktioner på din webbplats som att köpa en tidning eller chokladkaka!

 

Denna vision väcktes till liv år 2011, då vår VD Ville satte sig på att skapa en kioskliknande miljö online, där företag kunde hitta sin kundservice, försäljning och marknadsföringsverktyg på ett enda sätt. Det är därför vi har utvecklat funktionsrika produkter med unika tillägg som gör det möjligt för våra kunder att helt anpassa och skräddarsy sin giosglösning.

 

På giosg har vi åtagit oss att hjälpa företag att förbättra sina affärsresultat, öka sin försäljning och betjäna kunder mer effektivt online!

En snabb titt på giosg

2011

Grundades

350M

Unika besökare analyserade varje månad

1200

Kunder globalt

Vår ledningsgrupp

Ville Rissanen giosg's CEO

Ville Rissanen

CEO

ville@giosg.com
Jussi Karelo giosg's COO

Jussi Karelo

COO

jussi@giosg.com
Peter Björkqvist giosg's CRO

Peter Björkqvist

CRO

peter@giosg.com
Ari Niinimäki giosg's CTO

Ari Niinimäki

CTO

apn@giosg.com
Petri Miettinen giosg's VP of engineering

Petri Miettinen

VP of Engineering

petri@giosg.com
Ari Nurmi giosg's Country Director of the UK

Ari Nurmi

Country Director, UK

ari.nurmi@giosg.com
Lars Schön giosg's Country Director of Sweden

Lars Schön

Country Director, Sweden

lars@giosg.com
Kalle Mäkelä giosg's Country Director of Finland

Kalle Mäkelä

Country Director, Finland

kalle@giosg.com
Laura Leskinen giosg's Head of Customer Engagement

Laura Leskinen

Head of Customer Engagement

laura@giosg.com

Våra kontor

The Finnish flag representing giosg's Finnish headquarters

Finland

giosg.com Oy
Valimotie 21, 00380 Helsinki,
Finland

Google maps 
The Swedish flag representing giosg's Swedish office location

Sverige

giosg.com Sverige AB
Götgatan 22 a, 118 46, Stockholm,
Sweden

Google maps
The Union Jack representing giosg UK office location

Storbritannien

giosg.com Ltd
Innovation Centre, Gallows Hill, Warwick, CV34 6UW, United Kingdom

Google maps